Odżywka białkowa a może gainer?

gainer_3Słowem wstępu

Dzisiaj na tym blogu pragnę poświęcić parę słów na temat suplementów białkowych oraz gainerów. Na wielu forach dla kulturystów nadzwyczaj często powtarzają się ciągle identyczne pytania. Co będzie dla mnie najlepsze? czy jakiś suplement białkowy, czy może gainer? Problem z zakupem najlepszego dla nich suplementu mają szczególnie zaczynający treningi sportowcy, a już szczególnie młodociani kulturyści.

Dla kogo przeznaczone są gainery?

Na początku może należało by wyjaśnić czym jest odżywka typu gainer? Otóż jest to suplement przeznaczony dla wszystkich osób aktywnych mających na celowniku zwiększenie swojej masy mięśniowej. Tyle teorii, w praktyce jednak bywa tak, że nie jest ona polecana każdemu kto zamierza zwiększyć swoją muskulaturę. Z powodu tego, że ten rodzaj odżywki zawiera w swoim składzie dużą ilość cukrów, zalecany jest dla wszystkich osób aktywnych, którzy nie mają problemów z tyciem, a mają problem z przyrostem mięśni. Najzwyczajniej posiadają szybką przemianę materii i stąd powinny one przyjmować większą ilość kalorii z cukrów.

To jakiego producenta gainerów wybierzesz nie ma większego znaczenia o ilę dany suplement ma wymagane certyfikaty, a firma jest szanowaną na rynku. To z reguły pozwoli ustrzec się przed marnej jakości suplementom. Suplement ten musisz włączyć do swojej diety – dziennego spożycia białka, tłuszczy i węglowodanów. Jeśli zobaczysz, że wraz z mięśniami rośnie Ci brzuch, zmniejsz ilość gainera, a zwiększ ilość spożywanego białka np. przy pomocy odżywki białkowej. Jeżeli natomiast przyrosty tkanki mięśniowej nie są jak być powinny, a jesteś pewny, że dieta, trening i odpoczynek potreningowy są na właściwym poziomie, zwiększ ilość spożywanego gainera niż to proponuje producent.

Dla kogo zalecana jest odżywka białkowa?

Odżywka białkowa zalecana jest wszystkim osobom aktywnym fizycznie z wolną przemianą materii, oraz wszystkim tym, którzy zamierzają uzupełnić braki białka w swojej diecie. Szczególnie proponowana jest wszystkim kulturystom w okresie budowy masy mięśniowej, a którzy to w tym okresie mają problem z nieporządanym przyrostem tłuszczu oraz w celu obrony swoich mięśni przed katabolizmem.

Na rynku jest sporo różnych rodzajów odżywek białkowych. Rozpoczynając na tych opartych na soi, poprzez jaja kurze, kazeinę, białka serwatki po tzw. matrix białkowy będący miksem różnego rodzaju protein. Sportowcom dyscyplin wytrzymałościowych i szybkościowych zalecany jest matrix białek, mogą go spożywać także początkowi kulturyści w celu zapewnienia swoim mięśniom wszystkich niezbędnych aminokwasów. Proteiny sojowe, kurze oraz serwatki powinni spożywać kulturyści mający już jakieś pojęcie kiedy i w jakich przypadkach warto tych białek użyć.

Dodatkowo każdy sportowiec powinien spożywać kazeinę przed snem. Jest to wolno wchłanialne białko, które zapewnia stały dopływ aminokwasów do organizmu podczas snu. Chroni ono także nasze mięśnie przed katabolizmem podczas snu, kiedy nie jesteśmy w stanie przyjmować żadnych posiłków.

Na zakończenie

Jak widzicie to czy należy skorzystać z odżywki białkowej, czy też tzw. gainera zależy od typu Twojej sylwetki oraz sportu jaki uprawiasz. Jednak i od tej zasady są odstępstwa. Jeśli myślisz że w twojej diecie brak jest protein, nie bój się użyć jakiejś odżywki białkowej dodatkowo. Jeśli brak tobie,ci energii, skorzystaj z jakiegoś gainera lub (i) obowiązkowo zaraz po zakończeniu treningu z odżywki węglowodanowej jak carbo bądź vitargo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sport i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz